Zadzwoń do nas: 881-780-780 lub 883-780-780

Home » Porady » Okresowe czyszczenie filtrów powietrza w klimatyzatorze – zrób to sam

Okresowe czyszczenie filtrów powietrza w klimatyzatorze – zrób to sam

filtry

Poprawne działanie klimatyzacji wymaga przeprowadzania stałych przeglądów serwisowo-konserwacyjnych wykonywanych przez certyfikowany personel. Niezależnie od tego użytkownik jest zobowiązany do samodzielnego czyszczenia klimatyzacji. Elementem, na który powietrze natrafia w pierwszej kolejności jest filtr, który usuwa kurz i zanieczyszczenia. Stopniowo brud na filtrach zwiększa się, przez co wydajność pracy klimatyzatora małe, a co za tym idzie rośnie zużycie energii. Oprócz wpływu na ilość wydawanych pieniędzy, jakość i skuteczność filtrów wpływa także na zdrowie człowieka. W wyniku złej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeni można nabawić się przewlekłych chorób układu oddechowego.
Filtr powietrza należy czyścić zgodnie ze wskazaniami producenta. Zazwyczaj w klimatyzatorach znajduje się filtr elektrostatyczny wielokrotnego użycia, powleczony cienką plastikową siateczką. W celu wyczyszczenia filtra powietrza należy kolejno:
– wyłączyć zasilanie klimatyzatora;
– otworzyć przedni panel urządzenia;
– delikatnie wyciągnąć filtr (trzeba lekko pociągnąć);
– usunąć brud z filtra przy użyciu odkurzacza;
– umyć filtr w ciepłej wodzie o temperaturze poniżej 40°C, a gdy filtr jest mocno zabrudzony, to można użyć wody z niewielką ilością detergentu.
Gdy filtr będzie już czysty, należy go pozostawić aż do wyschnięcia w bezpiecznym miejscu (należy pamiętać, aby nie był narażony na działanie promieni słonecznych). Dopiero po całkowitym wyschnięciu, filtr można ponownie umiejscowić w klimatyzatorze. W sposób wymieniony powyżej, filtr powinno się czyścić co 2 tygodnie.